Immáron több éves hagyomány, hogy iskolánkban január 18-án falafelt eszünk. Furcsa hagyomány, ugye? Nem szokványos a története sem.
Nyíregyházán született 1930-ban Leitner Ábrahám Dávid, becenevén Dugó, akit 1944-ben innen hurcoltak el Birkenauba. A haláltábort túlélte, 1945-ben Izraelbe költözött egyetlen életben maradt testvérével, ahol azonnal besorozták, de aztán alapítója lett Nir Gálim nevű városnak. Később megnősült, két gyermeke, tíz unokája és több, mint húsz dédunokája született.

Dugó bácsi szabadulása napjára mozgalmat hirdetett: minden január 18-án egy helyi büfében annyi falafelt evett, amennyit csak bírt, ezzel állva bosszút azokon a hosszú hónapokon, amikor éhezett.
Tavaly júliusban sajnos Dugó bácsi elhunyt, így még fontosabbnak tartottuk, hogy ne feledjük emlékét, életet pártoló “bosszúját”!
Am Yisrael Chai!